MUZEUM NATURANA

Naturana se významně podílela na historii spodního prádla. Je tedy nasnadě, že sáhla do svých bohatých archivů, které vytváří v souladu s dobrou švábskou tradicí již více než sto let a rozhodla se otevřít své vlastní muzeum. Nachází se hned vedle sídla společnosti NATURANA Dölker GmbH & Co. KG v Gomaringenu a bylo otevřeno 16. června 2018, téměř přesně rok po oslavení 100. výročí založení společnosti.

Exponáty ukazují, jak čtyři generace majitelů a jejich zaměstnanců přispěly k úspěchu v oděvním průmyslu. Naturana spojuje tradici, modernu, inovaci a kreativitu se sto lety zkušeností v oblasti spodního prádla. Kulturní badatelky Kerstin Hopfensitz a Susanne Göbel vytvořily chronologickou prezentaci napříč dekádami - od prvního korzetu až k dnešnímu modelu zmenšovací podprsenky. Muzeum nabízí originální modely, módní kresby a fotografie, historické fotografie a reklamní materiály z různých období. Současně vypráví také o hospodářském vývoji společnosti Naturana. Za uměleckou koncepci a interiéry jednotlivých muzejních místností je zodpovědný Herwig Schneider společně s týmem oddělení designu. Vybrané objekty jsou prezentovány s velkým respektem k detailům.

V roce 1917 otevřel Carl Dölker továrnu na korzety. Natura, patentovaná náhrada korzetu, se ve dvacátých letech minulého století stala skutečným klíčem k úspěchu. V následujících letech se začaly vyrábět podprsenky Naturana, zeštíhlující pasy a korzety, které ženám umožnily více volnosti při pohybu. Od počátku třicátých let, v časech nacismu, se v Německu výrazně snížila svoboda podnikání. Po druhé světové válce začala Naturana opět držet krok s dobou díky tvarované podprsence pro štíhlou siluetu a v padesátých letech prožívala velký boom díky podprsence s kruhovým prošitím košíčků. Nové materiály jako elastan a nylon a také módní barvy černá a červená přinesly do spodního prádla revoluci. Návštěvníci muzea se následně ponoří do sedmdesátých let, období květinových dětí, kdy Naturana začala vyrábět první předtvarované bezešvé košíčky. Marlène Charell se stala tváří podprsenky Star, které se dodnes prodalo více než 40 milionů kusů.

V roce 1973 vstoupila Naturana na trh s první kolekcí plážové módy - s dvojdílnými a jednodílnými plavkami. V osmdesátých letech se změnil přístup k módě a do obliby se vrátily přírodní materiály. V devadesátých letech se ke slovu dostaly prodyšné materiály jako mikrovlákno a inovativní technologie, které učinily spodní prádlo velmi pohodlným. Každé desetiletí vypráví svůj vlastní příběh: od osvobození se od korzetů k bezešvým podprsenkám. Naturana je stále nejlepší přítelkyní ženy.

Naturana je dnes mezinárodní společností s 12 vlastními pobočkami na nejdůležitějších trzích. Své vlastní výrobní závody má v jižní a východní Evropě včetně České republiky a současně je importérem z Asie. Výrobky nabízí ve čtyřiceti zemích světa včetně Evropy, Kanady a Středního východu. Vývoj produktů, design a šití vzorků probíhá v sídle společnosti v Gomaringenu. Obraty společnosti, která zaměstnává více než 700 zaměstnanců na celém světě, zůstávají stabilní a drží se v dvouciferných částkách milionů eur.

Naturana vydala ke svému 100. výročí od založení společnosti knihu For every shape, ve které shrnuje svých sto let úspěchu od roku 1917 do roku 2017.

Adresa: Bahnhofstraße 26, Gomaringen 72810, SRN

Muzeum Naturana

Otevírací doba
Po - Pá 9:00 - 18:00
So 9:00 - 13:00
Ne ZAVŘENO